20090527

Gdzie jesteśmy kiedy śnimy ?



Pomimo, że nauka o neurologii i procesach zachodzących w ludzkim mózgu jest obecnie na zaawansowanym etapie, wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele podstawowych pytań. Jednym z najbardziej intrygujących zagadnień są marzenia senne. Uczeni i filozofowie od lat próbują rozgryźć zagadkę snów. Powstały różne teorie na ten temat, ale żadna z nich nie jest ostateczna. W dobie zaawansowanych badań nad ludzką świadomością udało się jednak wyodrębnić pewne ważne punkty na ludzkiej mapie snów. W najgłębszej fazie spoczynku - REM (szybkie ruchy gałek ocznych) nasze ciała stają się sparaliżowane, serce bije nieregularnie, waha się ciśnienie krwi, a oddech się spłyca. Innymi słowy organizm wchodzi w głęboki trans, który występuje również w rytuałach szamańskich wielu kultur południowo-amerykańskich, czy afrykańskich. W przypadku ceremonialnych stanów transowych podawany jest zazwyczaj środek zmieniający świadomość (Ayahuasca, Ibogaina), który ma za zadanie ożywienie i wyostrzenie świadomości, przy jednoczesnym uśpieniu ciała. Wchodzenie w głęboką fazę snu REM to nic innego, jak personalny rytuał plemienny naszej świadomości, ale przeprowadzony bez żadnych dodatkowych środków psychoaktywnych. Co się zatem z nami dzieje kiedy zasypiamy ? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ale interdyscyplinarne studium badawcze wykonywane przez wiele placówek naukowych za granicą, w tym przez Instytut Monroe`a, pozwala na wysnucie ciekawych wniosków. Badania m.in. dr Charlesa T. Tart`a oraz fizyka dr Constance Townsend`a, zdają się potwierdzać, że nasza świadomość podczas snu dostraja się do częstotliwości, które umożliwiają zakotwiczenie się zmysłów w wielowymiarowej rzeczywistości. W efekcie każdej nocy opuszczamy ziemską częstotliwość i poruszamy się po innych światach, tzw. wymiarach pośmiertnych. Sny to po prostu zapis tych podróży. Podczas spoczynku w większości przypadków zdajemy się egzystować w światach wytworzonych przez nasz umysł. Nie możemy jednak wykluczyć udokumentowanych przypadków snów świadomych, proroczych i leczniczych.

Świadome sny to jedna z najbardziej fascynujących dziedzin badania ludzkiej świadomości. Podczas przebywania w alternatywnej rzeczywistości nagle zdajemy sobie sprawę, że właśnie toczy się nasz sen. Wtedy z większym lub mniejszym powodzeniem jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad świadomością i doświadczać sennych światów. Co ciekawe kiedy zyskamy taką wielowymiarową przytomność, wszystko jest przez nas odczuwane o wiele intensywnej niż w ziemskim ciele. Emocje, dotyk, seks, wrażenia słuchowe itd. są nieporównywalnie mocniejsze niż te, znane nam z codziennego życia. Jest to ciekawy paradoks, bowiem jesteśmy przyzwyczajani do tego, iż nasze sny są jedynie marzeniami, a codzienna aktywność to jedyny realny świat. Jest jednak zupełnie inaczej. Zdarza się też, że ludzie jedzący podczas snu np. truskawki budzą się z ich smakiem w ustach. Udokumentowano również przypadki osób, które podczas snu nauczyły się skomplikowanych manualnych czynności: gry na pianinie, a nawet pokonywania lęków i różnego rodzaju fobii. Naukowe badania prowadzone w Instytucie Monroe`a zdają się potwierdzać, że regularnie odzyskujący świadomość podczas snu uzyskują znacznie głębszy wgląd we własną psychikę. Okazuje się także, że pacjenci spotykający podczas LD (świadomy sen) różnej maści istoty otrzymują od nich cenne lekcje lub rady odnośnie zachowania zdrowia swojego i najbliższych. W alternatywnych rzeczywistościach nie istnieją żadne granice, dlatego ludzie często opisują niesamowicie realne odczucia latania i innych niemożliwych do wykonania na ziemskim padole czynności. Powstaje zatem pytanie czy każdy może doświadczyć świadomego snu ? Oczywiście, że tak. Nie jest to jednak takie łatwe w przeciwieństwie do ceremonii szamańskich z udziałem substancji, które automatycznie dostrajają naszą świadomość do określonych częstotliwości. Aczkolwiek wystarczy włożyć w ćwiczenia trochę czasu i zapału, a pierwsze efekty przyjdą zapewne dość szybko.

Tekścik ten miał za zadanie jedynie nakreślić tematykę marzeń sennych i ich korelacji ze zmiennymi stanami świadomości. Jest to temat rzeka, na badanie którego należy przeznaczyć sporo czasu. Znaczenie snów jest niezwykle istotne w procesie kształtowania się naszej osobowości. Warto przeszukać biblioteki lub internet i przeprowadzić własne badania, a także spróbować poćwiczyć wywołanie LD-ka.

Brak komentarzy: