20090510

Sacharuna Clinic - Research and Education of Amazonian Plants


Klinika Sacharuna to projekt badawczy i edukacyjny, w którym pracujemy z roślinami leczniczymi (plantas medicinales) amazońskiej dżungli. Nasze badania obejmują również ścisłą współpracę z rdzennymi szamanami (curanderos) i ich metodami leczenia, które są plemienną spuścizną antycznych tradycji południowoamerykańskich Indian. Chcemy połączyć język i metodologię szamanizmu z nauką o etnofarmakologii. W Ameryce Południowej działają obecnie liczne naukowe placówki, które zajmują się wykorzystaniem potencjału amazońskich roślin leczniczych do prowadzenia kuracji różnych typów zaburzeń neuro-somatycznych i fizjologicznych. Dr Jacques Mabit wraz z zespołem francuskich lekarzy pierwszy raz udał się do Peru w latach 80-tych. Rdzenni szamani powiedzieli im w jaki sposób używają roślin w leczeniu reumatyzmu oraz schorzeń o podłożu mentalnym. Mabit w trakcie serii ceremonii z halucynogennym, świętym wywarem Indian o nazwie Ayahuasca, podczas wizji zobaczył siebie leczącego pacjentów uzależnionych od narkotyków. Wziął sobie tę wizję do serca i doprowadził do powstania Takiwasi Center, w którym wraz z zespołem francuskich naukowców prowadzi zaawansowane terapie dla uzależnionych. Ośrodek osiąga na tym polu wiele sukcesów i ma bardzo wysoką skuteczność terapeutyczną.


Szamani mówią o niej: "Madre Aya, Yage, Hoasca - inaczej Liana Dusz, Matka Wszystkich Roślin". W kuracji i badaniach prowadzonych w Klinice Sacharuna również wykorzystujemy Ayahuascę. Głównie do detoksyfikacji organizmu oraz pracy na poziomie mentalnym. Ayahuasca zawiera w sobie substancję zwaną DMT (dimetylotryptamina), którą dokładnie przebadał Dr Richard Strassman z Uniwersytetu w Arizonie. Dr Strassman w swoich badaniach stwierdził, że DMT produkowane jest w ludzkim mózgu, a ściślej w szyszynce. W 49 dniu płodowym (kiedy każdy z nas jako płód rozwija się w łonie matki) w organizmie ludzkim zaczyna kształtować się ten malutki narząd. W tym momencie zaczynamy produkcję dimetylotryptaminy i są silne przesłanki ku temu, iż jest to pierwsza fizyczna manifestacja energii duchowej (inaczej świadomości, duszy, świadomego czynnika energetycznego etc.) w ciele człowieka. Według wielu tradycji zarówno wschodnich, afrykańskich oraz indiańskich dokładnie 49 dni potrzebuje dusza na przejście pomiędzy kolejnymi inkarnacjami. W ciągu całego życia produkujemy DMT w głębokich stanach transowych oraz najwięcej w momencie śmierci. Kiedy nadchodzi mistyczny moment opuszczenia przez każdego z nas fizycznego wehikułu, zwanego ciałem - szyszynka uwalnia do naszego organizmu wysokie stężenia tej substancji. Od wielu lat zresztą narząd ten przez mistyków, szamanów, a teraz także naukowców kojarzony jest z wyzwalaczem "duszy", a innymi słowy naszych dodatkowych zmysłów.
Ayahuasca składa się z dwóch składników: pnącza drzewa Banisteriopsis Caapi i rośliny o nazwie Chacruna (Psychotria viridis), w niektórych praktykach używana jest także Chiliponga (Diplopterys cabrerana). Po wypiciu tykwy z wywarem, stężenia DMT w naszym organizmie osiągają bardzo podobne wartości, jak w momencie fizycznej śmierci. Umożliwia to interakcje ze światem duchowym i rozpięcie naszej świadomości poza pięć zmysłów. Tradycyjny model postrzegania dostosowany do 3-dymensji, zmienia się w wielowymiarowy aparat poznawczy, z którego możliwa jest komunikacja z istotami poruszającymi się w wyższych wibracjach, częstotliwościach energetycznych. Zachodnia medycyna skupia się jedynie na powstrzymywaniu fizjologicznych dolegliwości za pomocą odpowiednio dobranych środków chemicznych. Pomija bardzo ważny czynnik: element psychologiczno-mentalny lub przyczynowy. Dzięki Ayahuasce pacjent ma szanse dokładnego wglądu w swoją osobowość i jest w stanie wykonać pracę o charakterze auto-terapeutycznym. Dzięki temu działamy ze zdwojoną siłą. Oprócz leczenia fizycznych symptomów poprzez różne kombinacje roślin leczniczych, pracujemy także na drugim, subtelnym i o wiele bardziej złożonym planie.


Na przykładzie osiągnięć i doświadczenia Takiwasi możemy dokładniej określić rolę halucynogenów w profilaktyce leczniczej. Osoba uzależniona ma nieporównywalnie większą motywację do zwalczenia nałogu, niż podczas konwencjonalnych metod z użyciem leków antypsychotycznych, psychoanaleptycznych anty-depresantów SSRI i im podobnych w zamkniętych ośrodkach. Podczas transu wywołanego działaniem dimetylotryptaminy, pacjent dzięki realnym wizjom jest w stanie wniknąć w głębię swej psychiki i odnaleźć źródło nałogu. Aya może pokazać pacjentowi bardzo sugestywnie lub symbolicznie, co stanie się z nim jeśli nie odstawi narkotyku. W badania nad etnofarmakologią amazońskich roślin leczniczych zaangażowani są również: Dr Dennis McKenna (członek Heffter Research Institute - warto zapoznać się z publikacjami na temat środków halucynogennych wykorzystywanych w badaniach naukowych), Dr Francoise Barbira Freedman (od blisko 10 lat zajmująca się leczniczą profilaktyką amazońskich roślin leczniczych, autorka książek o jodze dla kobiet w ciąży) oraz wielu innych naukowców z całego świata.


Klinika Sacharuna położona jest w Peru, około 45,5 km przy drodze z Iquitos do Nauta. Teren ośrodka obejmuje 18 hektarów prywatnego lasu deszczowego. Zaledwie 10 minut drogi autobusem od Kliniki znajduje się rzeka Itaya, która łączy się z Amazonką. Podróż z Iquitos trwa około godziny. Ośrodek znajduje się głęboko w dżungli, a prowadzi do niego prywatna droga. Dzięki temu goście i pacjenci Kliniki mają zapewnione odpowiednie warunki do poznawania spektrum roślin leczniczych z dala od miejskiego zgiełku oraz łuny jego świateł. Współpracujemy z kilkoma doświadczonymi curanderos, ale nie chcemy zdradzać nazwisk, aby turyści nie zakłócali ich spokoju.

Finansowanie badań

Fundusze na prowadzenie badań nad świadomością oraz badań medycznych staramy się pozyskiwać od prywatnych sponsorów, dotacji społecznych i rządowych oraz głównie z organizacji prawdziwych, plemiennych ceremonii Ayahuasca dla osób z zewnątrz. W odróżnieniu od wielu turystycznych ośrodków oferujących "rekreacyjne picie Yage", my staramy się wykorzystać każdą okazję do badań. Dlatego goście Kliniki objęci są stałą opieką, a ich doświadczenia z Pnączem Duchów służą nam do zgłębiania wiedzy na temat procesu interakcji DMT z bio-chemią organizmu oraz ludzką świadomością. Pozyskane pieniądze z tego typu programów przeznaczamy na rozbudowę ośrodka, rozwój badań oraz staramy się zredukować koszty leczenia pacjentów do minimum. Decydując się na jeden z naszych programów pracy z Ayahuasca, przyczyniasz się do finansowania naturalnej metodologii leczniczej i poznawczej.

Jestem członkiem zespołu badawczego Kliniki. Instytut Neurogenetyki Jedności jest jej integralną częścią. W Klinice staramy skupić się na medycynie naturalnej, natomiast Instytut dedykowany jest zaawansowanym studiom nad subtelnymi stanami kwantowymi i ich wpływie na świadomość roślin, zwierząt i ludzi. W Klinice staramy się trzymać naukowej strony, natomiast Instytut nie jest w tej materii ograniczony. W Instytucie pozwalamy sobie bowiem na swobodę w tworzeniu teoretycznego modelu świadomości, kosmologii, genetyki oraz studiów zaawansowanego kontaktu. Bardzo ważnym aspektem naszej pracy jest próba weryfikacji halucynogennych wizji oraz ich zastosowanie (wcielenie) w rzeczywistość materialną. Ważną częścią czynności prowadzonych w Klinice i Instytucie jest zebranie bogatej bazy danych roślin leczniczych oraz materiału dowodowego, który ponad wszelką wątpliwość wykaże skuteczność amazońskich ziół. Planujemy opracowywanie dokumentacji medycznej oraz pełnych raportów o przebiegu leczenia pacjenta oraz z badań nad bio-chemiczną interakcją DMT z organizmem, a w szczególności z mózgiem człowieka.

Zapraszam do odwiedzenia strony Kliniki Sacharuna:
www.ayahuasca.pe

Jeśli jesteś zainteresowany/na pobytem w Klinice (ceremonie Ayhuasca), to skontaktuj się ze mną.

2 komentarze:

Monika Zawadzka pisze...

Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam

Karolina Zarębska pisze...

Ciekawy artykuł. Pozdrawiam